product photography perfume bottle of calvin klein on water

Jak fotografować butelkę perfum? Poradnik w jaki sposób wykonałem to zdjęcie.

W tym poradniku postaram się wytłumaczyć jak wykonałem fotografię produktową butelki perfum. Zdjęcie zrobiłem jakiś czas temu i jedyne co posiadałem wtedy to pomysł, kilka lamp reporterskich oraz to co miałem pod ręką. Czasami nie ma konieczności posiadania profesjonalnego sprzętu i wystarczą proste pomysły na uzyskanie dobrego efektu. Same wykonie fotografii to połowa drogi, dlatego konieczne jest posiadanie umiejętności retuszu. Znajomość takich programów graficznych jak Photoshop jest niezbędna, ponieważ często trudno jest uzyskać idealne warunki do zdjęć.

Przygotowania produktu

Zacząłem od przygotowania butelki perfum opróżniając ją do końca i wyjmując rurkę atomizera. Następnie wlałem do środka wodę z barwnikiem spożywczym i upewniłem się, że odcień płynu jest podobny. Te kroki możesz pominąć, jeśli posiadasz nieużywaną butelkę perfum. Rurkę atomizera możesz wyretuszować, ale to nie jest konieczne w niektórych kompozycjach. Z tyłu nakrętki od butelki perfum przykleiłem pręt, który został przymocowany do statywu. Na środku pomieszczenia ustawiłem krzesła na które położyłem czarną blachę do piekarnika i wypełniłem ją wodą, aż po brzegi. Butelkę perfum ustawiłem w ten sposób, aby lekko dotykała wodę.

a1

BTS (Behind The Scene)

Do wykonania fotografii wykorzystałem cztery lampy reporterskie wyzwalane radiowo oraz trzy powierzchnie dyfuzyjne. Możesz do tego wykorzystać zarówno blendę z materiałem transparentnym, kalkę techniczną lub folię Savage Translum. Aparat umieściłem na statywie i ustawiłem parametry f/14, 1/160s, ISO 400, 50mm. Do fotografowania niedużych przedmiotów potrzebny był obiektyw, który pozwala przybliżyć się na małą odległość ok. 40cm. Lampy reporterskie, które użyłem to Canon EX430 II, Metz 52 oraz 2x Metz 50, ustawione na około 1/4 – 1/2 mocy. Dwie lampy z zamocowanymi strumienicami umieściłem od frontu, trzecią z przymocowanym stripboxem częściowo przysłoniętym czarną flagą postawiłem z prawej strony, a czwartą lampę ze stripboxem z tyłu. Butelka była otoczona z trzech stron materiałem dyfuzyjnym, ponieważ zależało mi na uzyskaniu miękkiego światła i gradientów na błyszczących powierzchniach.

backstage product photography

Wykonanie

Pierwsza lampa od frontu miała za zadanie oświetlać częściowo butelkę i przednią ściankę nakrętki na której uzyskałem gradient. Odbicie butelki w wodzie nie jest symetryczne, dlatego konieczna była druga lampa umieszczona wyżej, która oświetlała odbitą nakrętkę. Trzecia lampa oświetlała prawą ściankę butelki, a czwarta była skierowana na tło.

a1a
a

Do uzyskania fal na wodzie wystarczy upuszczać krople wody blisko butelki za pomocą strzykawki.

b

Retusz

W Photoshopie istnieje wiele metod retuszu niepotrzebnych fragmentów zdjęcia, ale najprostszym narzędziem jest stempel. Musiałem bardzo dokładnie przeklejać niepotrzebne elementy takie jak: pręt, krople wody, krawędź blachy od piekarnika itd. Logotyp marki Calvin Klein został wydrukowany na butelce zbyt nisko, dlatego umieściłem nowy trochę wyżej. Na końcu wykonałem korektę kolorów oraz dodałem lekką winietę na tło.

gif
badge bronze

Powyższa fotografia zdobyła brązowy medal w kategorii “kosmetyki” w One Eyeland World‘s Top Ten Still Life Photo Contest 2020.